اشتراک گذاری

تعمیر فن لپ تاپ

تعمیر فن لپ تاپ یکی از خدمات مرکز تعمیرات لپ‌تاپ بوده و به صورت تخصصی به کاربران انواع مدل ها و برندهای این دستگاه ارائه می شود. لازم به ذکر است که تیمی از مجرب ترین متخصصین حوزه ی تعمیرات لپ‌تاپ و نوت بوک، بر روند کار نظارت داشته و از بروز هرگونه خطا و اشتباه جلوگیری می شود. همچنین مجموعه ای کامل از قطعات یدکی درجه یک  و اورجینال (اچ پی، ایسر، ایسوس، فوجیتسو، دل و …) در این مرکز فراهم شده تا در صورت نیاز به تعویض فن یا قطعات آن، از آنها استفاده گردد. در این مطلب، به بررسی موارد و نکات مربوط به تعمیر فن لپ‌تاپ پرداخته و شما را با این فرآیند آشنا می کنیم.

انواع روش های عیب یابی فن لپ تاپ

برای تعمیر فن لپ تاپ به صورت تخصصی ابتدا باید این قطعه به صورت دقیق بررسی شده و با یک عیب یابی تخصصی انواع مشکلاتی که در این بخش ایجاد شده است تشخیص داده شود. معمولا نشانه های خرابی فن لپ تاپ به صورت ویژه می توانند در خصوص خرابی این قطعه هشدار دهند. صدا های غیر معمول یا افزایش دمای دستگاه به صورت غیر عادی می توانند نشان دهنده خرابی فن لپ تاپ باشند. از طرفی از آن جایی که دستگاه گرم می شود و به دلیل خرابی فن قابلیت خنک شدن خود را از دست داده است، ممکن است سیستم ناگهان خاموش شود.

بوت نشدن لپ تاپ از دیگر نشانه های خرابی فن لپ تاپ است. از طرفی حتی بعد از ساعت ها روشن بودن و کار کردن لپ تاپ، هیچ صدایی از آن شنیده نمی شود و فن به کار نمی افتد. این در حالی است که در صورت سالم بودن فن، این قطعه باید بعد از کار کردن طولانی مدت دستگاه روشن شده و شروع به خنک کردن آن کند. در نهایت نیز آسیب های جدی ناشی از خرابی فن و گرم شدن بیش از حد لپ تاپ گریبان گیر CPU شده و این قطعه به دلیل داغی زیاد از کار می افتد. تمام این موارد می توانند در عیب یابی و تعمیر کردن فن لپ تاپ مد نظر قرار بگیرند.

مشکلات مهم در تعمیر فن لپ تاپ

از آنجا که فن، وظیفه ی خنک سازی قطعات داخلی لپ‌تاپ را برعهده دارد، نحوه ی عملکرد آن در سلامتی این دستگاه اهمیت بسیاری دارد. بنابراین باید مشکلات این قطعه شناخته شده و در اسرع وقت، برای برطرف کردن آنها اقدام گردد. یکی از مشکلات عمده ی فن، آلودگی این قطعه است. وقتی بر اثر گرد غبار، فن لپ‌تاپ دچار آلودگی گردد، عملکرد این قطعه به شدت دچار مشکل شده و در نتیجه، دستگاه تا مرز از کار افتادن پیش می رود.

در تعمیر فن لپ‌تاپ، این مساله اهمیت بسیاری دارد که مشکلات فن، ممکن است قطعات دیگر دستگاه را نیز در معرض آسیب های جدی قرار دهد. مشکل دیگر، کار بیش از حد فن می باشد. اگر در اثر کار زیاد و طولانی لپ‌تاپ، فن مجبور باشد به صورت پیوسته عمل نماید، دمای دستگاه افزایش یافته و لپ‌تاپ در معرض خطر داغ ‌کردن قرار می‌گیرد.

راه کار های ساده برای رفع مشکلات فن لپ تاپ

فن لپ تاپ قطعه ای بسیار مهم در سیستم ها، خصوصا سیستم های قدیمی تر است. برای این منظور باید به برخی موارد توجه کرد. اول از همه این که لپ تاپ نباید در محیط هایی بسیار گرم قرار داده شود. گرمای زیاد و حتی رطوبت بالای محیط می تواند به فن لپ تاپ فشار آورده و آن را خراب کند. علاوه بر این می توان در صورت خرابی فن داخلی، از یک فن خنک کننده بیرونی نیز استفاده کرد.

در صورتی که سیستم بیش از حد گرم شد، حتما نرم افزار های سنگین در حال اجرا را بسته و بازی های گرافیکی سنگین را اجرا نکنید. با این راه کار ها می توان در صورت بروز مشکل در فن، مانع آسیب و خرابی های بیشتر شد. کاربرد برنامه ها و نرم افزار های کنترل کننده سرعت نیز می تواند به بهبود عملکرد فن و کاهش سر و صدای آن کمک کند. این راه کار ها تعمیر فن لپ تاپ را آسان تر کرده و مشکلات آن را کمتر می کنند.

اهمیت مراجعه به مراکز تعمیرات تخصصی معتبر

برای تعمیر فن لپ نباید به هیچ عنوان شخصا دستگاه را باز و بررسی کرد. برای تمیز کردن گرد و غبار درون دستگاه یا بررسی اتصال CPU به مادربرد، لپ تاپ باید باز شود. اما این کار باید حتما توسط تعمیرکاران ماهر و با تجربه انجام شود. به دلیل این که این کار به باز کردن پیچ و مهره های متعددی نیاز دارد و باید به بخش های حساسی مانند مادربرد دسترسی پیدا کرد، کوچک ترین خطایی می تواند آسیب های بسیار جدی تری را به سیستم وارد کند.

روش تعمیر فن لپ تاپ

طبیعی است که اصلی ترین روش برای تعمیر فن لپ تاپ، تمیز کردن این قطعه و زدودن گرد و غبار آن می باشد. اما این کار احتیاج به باز کردن دستگاه داشته و دارای مراحل خاصی است. در این قسمت، به شرح این مراحل می پردازیم:

مرحله ی اول:

برای تمیز کردن فن لپ‌تاپ و رفع مشکل آن، ابتدا باید جریان برق را قطع نمود. آداپتور شارژ را از پشت دستگاه در آورده و بدین ترتیب، از خطرات احتمالی مربوط به جریان برق پیشگیری نمایید.

مرحله ی دوم:

در دومین مرحله ی تعمیر فن لپ تاپ ، باید باتری را از دستگاه جدا نمایید.

مرحله ی سوم :

حالا باید درپوش زیرین لپ‌تاپ را باز کنید. این درپوش، مجرایی است برای دسترسی به قطعات داخلی دستگاه و معمولا پنجره های تبادل هوا روی آن قرار دارند. پیچ ها را باز کرده و این درپوش را بردارید.

مرحله ی چهارم :

چهارمین مرحله ی تعمیر فن لپ تاپ، استفاده از فشار باد قوی برای گردگیری فن می باشد. جهت باد باید از سمت داخل رو به خارج دریچه ی تبادل هوا باشد تا گرد و خاک‌ها از لپ‌تاپ خارج شوند. توصیه می کنیم این مرحله را در خارج از خانه و در محیطی باز انجام دهید. به این نکته توجه داشته باشید که در صورت استفاده از کمپرسور باد، فشار باد را روی درجه ملایم تنظیم کرده و سر لوله خروج باد را به فن و قطعات داخلی خیلی نزدیک نکنید. جریان باد بیش از حد قوی، می تواند به فن و سایر قطعات داخلی لپ‌تاپ صدمه بزند.

مرحله ی پنجم :

در این مرحله برای تعمیر فن لپ تاپ، پنل دسترسی یا همان درپوش را مجددا سرجایش گذاشته و پیچ‌هایش را ببندید. سپس باتری لپ‌تاپ را نیز به دستگاه متصل کرده و دستگاه را روشن نمایید. اگر لپ‌تاپ همچنان سر و صدا داشت، سریعا به یک مرکز تعمیرات معتبر مراجعه کرده و از متخصصین این حوزه کمک بگیرید.

پیشگیری از تعمیر فن لپ تاپ

با توجه به اینکه مشکل اصلی فن لپ‎تاپ، تجمع گرد و خاک در این قطعه می باشد، باید در نگه داری دستگاه به دور از آلودگی دقت بسیاری به خرج دهید. توصیه می کنیم برای پیشگیری کردن از تعمیر فن لپ تاپ، دستگاه خود را همواره در کیف و یا کاورهای پوشاننده نگه داری کنید. اگر محل قرارگیری دستگاه به نحوی است که در معرض گرد و غبار است، بهتر است هراز گاهی اقدام به گردگیری لپ‌تاپ نمایید. با رعایت همین نکات ساده، می توانید از خرابی فن و به تبع آن، بروز بسیاری مشکلات در لپ‌تاپ خود جلوگیری به عمل آورید.

آیا نیاز به تعویض فن لپ تاپ است ؟

در مواردی ممکن است امکان تعمیر فن لپ تاپ وجود نداشته باشد. البته معمولا این قطعه به راحتی تعمیر می شود، اما باز هم ممکن است به دلیل خرابی کامل، امکان تعمیر آن وجود نداشته باشد. حتی ممکن است تعمیر کردن فن از نظر هزینه ای مقرون به صرفه نباشد. در این موارد بحث تعویض فن لپ تاپ مطرح می شود.

در خصوص حفظ کارکرد دستگاه و جلوگیری از آسیب به سایر قطعات حساس لپ تاپ مانند سی پی یو و مادربرد، تعویض فن لپ تاپ اهمیت و ضرورت بسیار زیادی دارد. از این رو بهتر است حتما در اسرع وقت، فن معیوب لپ تاپ را با یک فن جدید و کارامد تعویض کرد. به این ترتیب می توان از ایجاد مشکلات بعدی و به بار آمدن هزینه های بیشتر هم جلوگیری به عمل آورد.

مرکز تعمیرات لپ تاپ

در مرکز تعمیرات لپ‌تاپ، می توانید خدمات فنی مربوط به ترمیم انواع لپ‌تاپ در برندهای اچ پی، دل، ایسوس، اپل، ایسر ، سونی و … را دریافت نمایید. این واحد، با بهره گیری از پیشرفته ترین تجهیزات و برنامه های تعمیری روز دنیا، چه در حوزه ی سخت افزار و چه در زمینه ی نرم افزار انواع لپ‌تاپ، حرف های بسیاری برای گفتن دارد.

مهندسین ارشد هر دو حوزه در این مرکز فعالیت کرده و قادرند خدمات با کیفیتی را در سطح تخصصی به کاربران ارائه نمایند. چنانچه در لپ‌تاپ خود با مشکلاتی مواجه شدید، می توانید با مراجعه به مرکز تعمیرات تخصصی لپ‌تاپ، سرویس ها و مشاوره های مورد نیاز را دریافت نموده و شاهد عملکرد مطلوب دستگاه خود باشید.

4/5 (2 امتیاز)

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید