اشتراک گذاری

چرا شارژر لپ تاپ داغ می کند؟

داغ کردن شارژر لپ تاپ یکی از مسائلی است که برای مدل ‌های مختلف نوت بوک‌ ها فارغ از برند آن ها به وجود می ‌آید. البته در صورت روشن بودن رایانه تمام آداپتورها گرمای اندکی را ایجاد می ‌کنند. اما این موضوع زمان نگران کننده می ‌شود که گرما غیر عادی باشد، به گونه‌ای که نتوانید دست خود را روی آداپتور نگه دارید.

داغ شدن بیش از حد شارژر می‌ تواند برای قطعات داخلی سیستم خطرآفرین باشد. بنابراین در صورت بروز این مشکل باید بلافاصله از طریق مراکز مجاز برای تعمیر کامپیوتر خود اقدام نمایید. در این نوشتار از نمایندگی تعمیر لپ تاپ علل داغ کردن آداپتور شارژر لپ تاپ و راه‌ های مقابله با این مسئله را مطرح می‌ کنیم.

چرا شارژر لپ تاپ داغ می کند؟

مهم ترین دلایل داغ کردن شارژر لپ تاپ

گاهی اوقات با اتصال شارژر به پریز برق بلافاصله دمای آن شروع به افزایش می ‌کند. این ایراد می‌ تواند به دلیل یک نقص فنی باشد که باید در اسرع وقت پیگیری شود. چرا که خرابی شارژر سایر قطعات رایانه مخصوصاً باتری را در معرض تهدید قرار می دهد. دلایل مختلفی باعث داغ کردن شارژر لپ تاپ می ‌شوند که در ادامه به تعدادی از مهم ترین آن ها اشاره خواهیم کرد:

شاید این مطلب برای شما مفید باشد : دلایل صدای غیر عادی لپ تاپ چیست ؟

فیک بودن شارژر

یکی از اصلی ‌ترین عواملی که موجب گرمای بیش از حد شارژر می ‌شود، این است که آداپتور مورد نظر اورجینال نیست. چنانچه شارژر لپ تاپ شما معیوب شده و اخیراً آداپتور جدیدی را خریداری کرده ‌اید، به احتمال زیاد دلیل اصلی داغ شدن شارژر به خاطر فیک بودن محصول است.

قرار دادن لپ تاپ در محل نامناسب

بعضی از کاربران در اثر بی ‌احتیاطی لپ ‌تاپ را به هنگام شارژ در محل نامناسبی قرار می‌ دهند. اگر شما هم جزء این دسته از افراد هستید و دستگاه را موقعی که آداپتور به پریز وصل شده، روی فرش، زیر پتو یا مکان‌ هایی از این قبیل می گذارید، شاهد گرمای بیش از حد شارژر خواهید بود.

ناسازگار بودن آداپتور با مدل لپ‌ تاپ

زمانی که برای خرید آداپتور شارژر به بازار مراجعه می‌ کنید، باید محصولی را تهیه نمایید که با مدل لپ تاپ شما سازگار باشد. زیرا هر کدام از نت بوک ‌ها از نظر برق خروجی با دیگری متفاوت هستند. به همین دلیل اگر توان خروجی آداپتور با لپ ‌تاپ شما تناسب نداشته باشد، مشکلاتی مانند داغ کردن شارژر لپ تاپ به وجود می ‌آید.

صدمه دیدن کابل شارژر

در صورتی که کابل متصل شده به لپ ‌تاپ یا کابلی که به پریز اتصال پیدا می ‌کند، خراب شوند؛ عملکرد آداپتور شارژر مختل شده و دمای آن به طور نامتعارف افزایش می ‌یابد. از این رو اگر آثار پارگی یا فرسودگی را در کابل‌ ها مشاهده کردید، باید بلافاصله برای تعویض آن ها اقدام نمایید.

خراب شدن باتری دستگاه

وجود هرگونه ایراد در باتری لپ تاپ نیز می ‌تواند منجر به داغ شدن بیش از حد شارژر شود. هنگامی که باتری رایانه آسیب می بیند، فرآیند عبور جریان برق از شارژر به لپ تاپ مختل می ‌گردد؛ بنابراین طبیعی است که دمای آداپتور بالا برود.

برای این که مطمئن شوید ایراد از جانب باتری دستگاه است، باتری را از لپ تاپ خارج کنید و آن را با آداپتور راه‌ اندازی نمایید. چنانچه متوجه شدید که سیستم به طور طبیعی کار می ‌کند و آداپتور داغ نمی ‌شود، به احتمال زیاد باتری خراب شده و باید تعویض گردد.

مشکلات در بخش های داخلی لپ تاپ

داغ کردن شارژر لپ تاپ ممکن است به خاطر ایراد در مدارها یا سیم‌ کشی داخل کامپیوتر شما باشد. در چنین مواردی لازم است که دستگاه خود را برای عیب یابی و برطرف کردن خرابی ‌ها در اختیار یک متخصص با تجربه قرار دهید.

چگونه از داغ شدن بیش از حد شارژر لپ‌ تاپ جلوگیری کنید؟

داغ شدن شارژر لپ تاپ مشکلی است که باید در کوتاه ‌ترین زمان ممکن چاره ‌ای برای رفع آن اندیشیده شود. چون بی ‌توجهی به این مسئله موجب صدمه دیدن سایر بخش ‌های لپ تاپ همچون پردازنده، باتری و… می ‌گردد. با استفاده از راه کارهای زیر می‌ توانید تا حد زیادی جلوی داغی بیش از حد شارژر و خرابی آن را بگیرید:

از سالم بودن کابل شارژر و پریز برق اطمینان حاصل کنید

در صورتی که با مشکل گرمای غیر عادی شارژر لپ تاپ خود مواجه شده ‌اید، بهتر است که قبل از هر اقدامی کابل شارژر و پریز برق را مورد بررسی قرار دهید و مطمئن شوید که هیچ اشکالی ندارند. به این منظور رایانه خود را به یک پریز جدید اتصال دهید. در صورتی که مشکل داغی برطرف شد، ایراد از جانب پریز قبلی می ‌باشد. همچنین کابل شارژر را به دقت چک کنید و در صورت وجود هرگونه خراش یا پارگی، آن را با نمونه جدید تعویض نمایید.

از شارژر اصلی لپ‌ تاپ استفاده کنید

داغ کردن شارژر لپ تاپ می ‌تواند به این علت باشد که شارژرهای متفرقه و ناسازگار با مدل دستگاه خود را مورد استفاده قرار می دهید. بنابراین بهتر است که تنها شارژر اصلی که مختص مدل لپ تاپ شما ارائه شده را برای تکمیل شارژ باتری به کار ببرید.

لوازم جانبی لپ ‌تاپ را بررسی کنید

گاهی اوقات تجهیزات جانبی که به لپ تاپ متصل شده ‌اند، دلیل اصلی گرمای نامتعارف شارژر هستند. بنابراین باید تمام لوازم جانبی نظیر هارد، ماوس و… را چک کنید و مطمئن شوید که کاملاً سالم و بدون نقص هستند. البته لازم به ذکر است که تجهیزات جانبی زمانی موجب داغی شارژر می ‌شوند که کامپیوتر روشن باشد. بنابراین اگر لپ ‌تاپ خاموش خود را به شارژ می ‌زنید و همچنان با مشکل گرمای بالای شارژر دست و پنجه نرم می‌ کنید، مسئله نمی ‌تواند به خاطر لوازم جانبی باشد.

لپ تاپ را به هنگام شارژ در محیطی با دمای مناسب قرار دهید

کارشناسان توصیه می کنند کامپیوتر را به هنگام شارژ در مکانی با دمای استاندارد قرار دهید. چون اگر دمای محیط خیلی گرم باشد، موجب داغی آداپتور و آسیب رساندن به آن می‌ شود.

باتری لپ تاپ را تعویض کنید

گاهی داغ کردن شارژر لپ تاپ به خاطر نقص در باتری اتفاق می افتد. بنابراین ضروری است در صورت وجود هرگونه ایراد در باتری رایانه، آن را تعویض نمایید. برای این که از بابت اصل بودن باتری تعویضی مطمئن شوید، دستگاه خود را برای تعمیر یا تعویض قطعه به تکنسین های کاربلد تهران لپ تاپ بسپارید.

به دستگاه فرصت استراحت بدهید

در صورتی که مشاهده کردید دمای آداپتور به طور غیر عادی بالا رفته، بهتر است لپ تاپ را خاموش کنید تا مقداری استراحت نماید. پس از این که آداپتور شارژر خنک شد، آن را دوباره به رایانه وصل کنید تا مابقی پروسه شارژ باتری تکمیل گردد.

جلوگیری از داغ کردن آداپتور شارژر لپ تاپ با تعمیر آن

در نهایت آخرین روشی که می‌ توانید برای رفع ایراد داغ کردن آداپتور شارژر لپ تاپ انجام دهید، ترمیم آن است. آداپتور شارژر نیز مانند سایر قطعات دستگاه به مرور زمان فرسوده و خراب می ‌شود. برای مثال ممکن است که مدارهای داخلی قطعه نقص فنی پیدا کرده و پروسه شارژ را با اختلالات بسیار مواجه کنند. در این حالت باید دستگاه خود را برای بررسی در اختیار کارشناسان مجرب قرار دهید. تکنسین‌ های زبده با استفاده از تجهیزات خاص به راحتی مدارها و قطعات آسیب دیده آداپتور را شناسایی کرده و آن ها را تعمیر می ‌کنند.

Rate this post

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید