اشتراک گذاری

راهنمای خرید لپ تاپ به زبان ساده

زمانی که لپ تاپ‌ برای اولین بار وارد بازار شد به قدری گران بود که هر کسی از پس خرید آن‌ برنمی‌آمد. دستگاه لاکچری دیروز به وسیله پر استفاده امروز تبدیل شده است. با گذشت زمان و افزایش تولید این دستگاه توسط شرکت‌ها و برندهای متعدد، لپ تاپ به یک دستگاه بسیار محبوب و پرفروش تبدیل شد که هر کاربری توان خرید آن را داشت. در حال حاضر نیز به حدی دنیای متنوع لپ تاپ‌ها بزرگ شده است که خریداران این دستگاه نمی‌توانند بدون تحقیق درمورد انواع لپ تاپ‌ها انتخاب مناسبی داشته باشند.

درواقع لپ تاپ‌ها از هر نظر مانند: نوع طراحی، اندازه، CPU، RAM، صفحه نمایش و … تنوع بسیار زیادی دارند. به همین دلیل است که انتخاب را برای کاربر سخت می‌کنند. اگر شما هم دوست دارید لپ تاپی داشته باشید اما دقیقا نمی‌دانید چه لپ تاپی باید بخرید، ادامه راهنمای خرید لپ تاپ را دنبال کنید.

راهنمای خرید لپ تاپ

راهنمای خرید لپ تاپ

بودجه شما برای خرید لپ تاپ چه قدر است؟

اولین معیار از راهنمای خرید لپ تاپ را به بودجه‌ای که باید برای خرید آن کنار بگذارید، اختصاص داده‌ایم. این مسئله نشان‌دهنده میزان اهمیت هزینه‌ای است که باید برای خرید لپ تاپ صرف کنید. از آن جایی که لپ تاپ‌ها تنوع بسیار بالایی دارند نیاز است که قبل از خرید لپ تاپ بودجه مشخصی را برای آن تعیین کنید.

در غیر این صورت امکان دارد تحت تاثیر زیبایی و امکانات یک لپ تاپ گران قیمت که متناسب با نیازهای شما نیست قرار بگیرید و آن را خریداری کنید. بنابراین اولین و مهم‌ترین معیاری که باید قبل از خرید یک لپ تاپ مناسب در نظر بگیرید، بودجه‌ای است که برای آن کنار گذاشته‌اید.

کدام سایز لپ تاپ برای شما مناسب است؟

در پاسخ به این پرسش که کدام سایز لپ تاپ برای شما مناسب است؟ باید نگاهی به نوع نیاز و استفاده خود از لپ تاپ بیاندازید. درواقع اکثر کاربران به این دلیل به جای کامپیوتر یک لپ تاپ خریداری می‌کنند که آن را با خود به خارج از منزل یا دفتر کار خود ببرند. اگر قصد شما نیز از خریداری لپ تاپ جابجایی مداوم آن است باید به سراغ لپ تاپ‌هایی با سایز 15 اینچ به پایین بروید.

در غیر این صورت اگر به دنبال یک جایگزین برای کامپیوتر خود هستید بهتر است به فکر لپ تاپی 17 اینچی باشید. درواقع لپ تاپ‌های 15 اینچی نسبت به لپ تاپ‌های 17 اینچی وزن کمتری دارند از این‌رو برای جابجایی گزینه مناسب‌تری هستند.

قدرت پردازنده لپ تاپ چه قدر باید باشد؟

معیار مهم بعدی که قصد داریم در راهنمای خرید لپ تاپ به آن اشاره کنیم، قدرت پردازنده لپ تاپ است. علاوه‌بر این یکی از عواملی که تاثیر بسزایی بر روی هزینه لپ تاپ دارد، قدرت پردازنده آن است. انتخاب میزان قدرت پردازنده لپ تاپ به نیازها و نوع استفاده شما از لپ تاپ بستگی دارد. درواقع اگر استفاده شما از لپ تاپ تنها به انجام کارهای ساده مانند تماشای فیلم، پلی کردن موسیقی و وبگردی محدود می‌شود، نیازی به لپ تاپی با قدرت پردازنده بالا ندارید. ولی درصورتی که جهت انجام کارهای گرافیکی سنگین و نصب برنامه‌های حرفه‌ای به یک لپ تاپ نیاز دارید باید میزان قدرت پردازنده آن را جدی بگیرید.

یکسری از لپ تاپ‌ها از پردازنده‌های سری پنتیوم اینتل یا سلرون برخوردارند که ضعیف‌ترین لپ تاپ‌های بازار به حساب می‌آیند. بنابراین بهتر است از فکر خرید آن‌ها بیرون بیایید. اما لپ تاپ‌هایی با پردازنده‌های Core i3، Core i5، Core i7 و Core i9 خیلی قدرتمندتر از لپ تاپ‌هایی از سری پردازنده‌های پنتیوم اینتل یا سلرون هستند. همانطور که از نام این پردازنده‌ها پیداست، پردازنده Core i3 ضعیف‌تر از سایر پردازنده‌ها است. پردازنده Core i5 ضعیف‌تر از پردازنده‌های Core i7 و Core i9 است و قوی‌ترین پردازنده، پردازنده Core i9 است. اگر تنها برای انجام کارهای ساده و اجرای نرم‌افزارهای سبک به لپ تاپ نیاز دارید، لپ تاپی با پردازنده Core i3 و Core i5 برای شما مناسب است. درصورتی که برای انجام کارهای گرافیکی و اجرای برنامه‌های سنگین به لپ تاپ نیاز دارید، لپ تاپی با پردازنده‌هایCore i7 و Core i9 برای شما مناسب است.

قدرت پردازنده لپ تاپ چه قدر باید باشد؟

چه میزان رمی مناسب شماست؟

یکی دیگر از مهم‌ترین معیارها در انتخاب لپ تاپ که در راهنمای خرید لپ تاپ به آن می‌پردازیم، میزان رم لپ تاپ است. درواقع هرچه میزان رم یک لپ تاپ بیشتر باشد، سرعت آن نیز بالاتر است. اگر سرعت لپ تاپ برای شما خیلی مهم است یا اینکه قرار است چندین نرم‌افزار سنگین را باهم اجرا کنید، باید به میزان رم لپ تاپ توجه ویژه‌ای داشته باشید. در غیر این صورت نیازی نیست خیلی به رم لپ تاپ توجه کنید.

رم‌های DDR4، 8 و 16 گیگابایتی رم‌های قدرتمندی هستند که برای اجرای چندین برنامه بر روی سیستم لازمتان می‌شوند. رم‌های 4 گیگابایتی رم‌های متوسطی هستند که برای کاربران معمولی مناسب می‌باشند. رم‌های 1 یا 2 گیگابایتی رم‌های ضعیفی هستند که اصلا پیشنهاد نمی‌شوند.

آیا واقعا به لپ تاپی با گرافیک بالا نیاز دارید؟

انتخاب لپ تاپ براساس میزان گرافیک آن نیز به نوع استفاده شما از لپ تاپ بستگی دارد. در کل در لپ تاپ‌ها یا از پردازنده گرافیکی یکپارچه استفاده شده است یا پردازنده گرافیکی مجزا. از آن جایی که پردازنده‌های گرافیکی یکپارچه خیلی قوی نیستند برای کاربران معمولی گزینه مناسبی هستند.

درصورتی که پردازنده‌های گرافیکی مجزا از قدرت بالایی برخوردارند و مخصوص کاربرانی هستند که قرار است با لپ تاپ خود کارهای گرافیکی سنگین انجام دهند. درواقع پردازنده‌های گرافیکی مجزا از تراشه گرافیکی مجزایی برخوردار هستند که می‌توانند برنامه‌های گرافیکی سنگین را با سرعت بالایی هندل کنند.

صفحه نمایش مات یا براق ؟

آخرین معیار مهم برای انتخاب لپ تاپ که در راهنمای خرید لپ تاپ به آن می‌پردازیم، صفحه نمایش لپ تاپ است. صفحه نمایش لپ تاپ یا از نوع مات است یا براق. صفحه نمایش مات دارای یک روکش است که مانع از انعکاس نور می‌شود. بنابراین اگر قرار است از لپ تاپ خود در محیط‌های باز و پرنور استفاده کنید، لپ تاپی با صفحه نمایش مات برای شما مناسب است. در غیر این صورت بهتر است لپ تاپی با صفحه نمایش براق خریداری کنید چراکه صفحه نمایش براق رنگ‌ها را باکیفیت بیشتری نمایش می‌دهد.

راهنمای خرید لپ تاپ بر اساس کاربری

در راهنمای خرید لپ تاپ قبل از هر چیز باید ببینید که هدف شما از خرید این دستگاه چیست و قصد دارید در چه زمینه ای از آن استفاده کنید. در گذشته این رایانه ها کاربردهای محدودی داشتند، اما امروزه با دسته بندی های مختلفی مانند لپ تاپ های صنعتی، عمومی، گیمینگ و غیره تولید شده و در اختیار کاربران قرار می گیرند. در ادامه راهنمای انتخاب لپ تاپ آورده شده است.

لپ تاپ های کاربری عمومی

این گروه از لپ تاپ ها همان طور که از نامشان پیداست، دارای کاربری عمومی هستند و برای استفاده روزانه مناسبند. رایانه های کاربری عمومی از نظر ویژگی های سخت افزاری تنوع بسیار زیادی دارند؛ بنابراین باید آن ها را با توجه به نیاز خود انتخاب نمایید. برای مثال اگر در شغل حسابداری فعالیت می کنید، دستگاه هایی با سایز کم تر از 15 اینچ به دلیل نداشتن بخش نام پد برای شما توصیه نمی شود.

لپ تاپ های کاربری عمومی به راحتی می توانند احتیاجات دانشجویان و کارمندان را برطرف کنند. چنانچه رایانه دارای صفحه نمایش اچ دی از نوع TN باشد، ضمن قیمت مقرون به صرفه می تواند به خوبی از پس کارهای روزمره مانند تایپ، اینترنت و غیره برآید. دانشجویانی که دستگاه را در فضای بیرون مورد استفاده قرار می دهند، بهتر است که صفحه نمایش با وضوح فول اچ دی و بیشتر از ۴۰۰ NITS را برگزینند.

نکته دیگر در راهنمای خرید لپ تاپ این است که این رایانه ها اغلب گرافیک جداگانه ندارند، اما اگر محدودیت بودجه ندارید، بهتر است که از کارت گرافیک مجزا استفاده نمایید. چنانچه به طور همزمان چندین نرم افزار مختلف را اجرا می کنید، بهتر است که کامپیوترهایی با رم بالاتر مثلا 8 گیگابایت را خریداری نمایید. در مورد پردازنده هم یک قدرت پردازش متوسط مناسب است.

لپ تاپ های گیمینگ

رایانه هایی که مخصوص علاقه مندان به گیم طراحی شده اند، دارای گرافیک قوی و همچنین پردازش بالا هستند. همچنین صفحه نمایش این کامپیوترها باید رزولوشن قابل قبولی داشته باشد تا کاربر بتواند از اجرای بازی ها لذت ببرد. صفحه نمایش لپ تاپ های گیمینگ با پنل های IPS و TN روانه بازار مصرف شده است. اگر بودجه چندانی ندارید می توانید پنل نوع TN را انتخاب کنید تا هزینه های خود را تا حد زیادی کاهش دهید.

فاکتور دیگری که به هنگام خرید لپ تاپ های گیمینگ باید مد نظر داشته باشید، CPU آن است. اولویت خرید شما باید دستگاهی با پردازنده های نسل جدید باشد، چون در این صورت پس از مدتی مجبور نیستید که رایانه خود را تعویض نمایید.

مولفه دیگر در راهنمای خرید لپ تاپ این است که رایانه دارای کارت گرافیک جداگانه و مجهز به رم VRAM باشد. در مورد حافظه نیاز نیست حساسیت چندانی به خرج دهید، زیرا در آینده می توانید از حافظه های اکسترنال اس اس دی اس استفاده نموده و کمبود حافظه را برطرف نمایید.

لپ تاپ های صنعتی

لپ تاپ های صنعتی به دلیل این که در مکان های خاص و با شرایط محیطی ویژه مورد استفاده قرار می‌ گیرند، باید استحکام و دوام فوق العاده ای داشته باشند. جنس بدنه این دستگاه ها اغلب از آلومینیوم یا تیتانیوم ساخته می شود تا بتوانند در برابر رطوبت، حرارت و غیره مقاومت خوبی نشان دهند. برای خرید لپ تاپ صنعتی باید صفحه نمایشی را انتخاب کنید که از رزولوشن فول اچ دی و یا بالاتر بهره برد؛ چون ممکن است مجبور شوید این دستگاه را در محیط‌های تاریک مورد استفاده قرار دهید.

نکته دیگر در راهنمای خرید لپ تاپ پردازنده و کارت گرافیکی است که باید انواع قوی را انتخاب کنید. رم و هارد لپ تاپ های صنعتی لازم است که ۱۶یا ۳۲ گیگابایت و در مواردی بالاتر نیز برگزیده شود. مجهز بودن به پورت های متنوع، حافظه بالا و باتری قوی از جمله ویژگی هایی است که باید به هنگام خرید حتما در نظر بگیرد.

راهنمای انتخاب لپ تاپ بر اساس برند

در راهنمای انتخاب لپ تاپ بر اساس برند باید به بودجه خود نیز توجه داشته باشید. برندهای معروف لپ تاپ عبارتند از:

راهنمای انتخاب لپ تاپ بر اساس برند

  • اپل:

کیفیت و کارکرد فوق العاده ای دارد، اما با نرخ بالایی به فروش می رسد.

  • Lenovo:

شرکت لنوو انواع دستگاه های مناسب گیمینگ و عمومی را تولید می کند که از قیمت های متنوعی نیز برخوردارند. این امر موجب شده که بسیاری از کاربران هنگام خرید این برند را انتخاب نمایند.

  • MSI:

اگر به دنبال یک لپ تاپ مناسب برای گیمینگ با باتری قوی و سخت افزار باکیفیت می گردید، برند MSI گزینه مناسبی برای شما است.

  • HP:

محصولات شرکت اچ پی تنوع زیادی دارند، به طوری که هم برای کاربردهای حرفه ای می توانید این برند را خریداری کنید و هم برای استفاده های روزانه.

  • Dell:

لپ تاپ های دل به خاطر قیمت مناسب و عملکرد قابل قبول طرفداران بسیاری را به خود اختصاص داده اند.

  • ایسوس:

این برند انواع مختلف رایانه های مناسب گیمینگ، کاربری عمومی و غیره را تولید کرده است.

  • ایسر:

محصولات این شرکت به دلیل باتری قوی، کیفیت مطلوب و نرخ ارزان بسار پرطرفدار هستند و اغلب مورد توجه علاقمندان به بازی های رایانه ای قرار می گیرند.

نمایندگی فروش و تعمیرات لپ تاپ

فروش و تعمیرات تخصصی انواع لپ تاپ‌ها از لپ تاپ سامسونگ گرفته تا لپ تاپ سونی، دل، ایسوس، توشیبا و … از خدمات ویژه نمایندگی فروش و تعمیرات لپ تاپ است. اگر شما هم قصد دارید با خرید لپ تاپ از خدمات پس از فروش مرکز تخصصی تعمیرات لپ تاپ بهره‌مند شوید، می‌توانید به یکی از شعب این مرکز مراجعه کنید. علاوه‌بر این درصورت بروز هرگونه مشکلی برای لپ تاپ خود می‌توانید تعمیرات آن را به نمایندگی تعمیرات لپ تاپ بسپارید.

4/5 (2 امتیاز)

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید